Ahşap Duvar Kaplama

37 114 Dogal-Ahsap-Duvar-Kaplama-Panelleri-1-m2__81699655_0

Eskilerden kalma bir uygulama olduğu için bazıları tarafından “demode”, Vintage tutkunları tarafındansa ilham verici bir etki olarak görülen ahşap duvar kaplamaları da modern dekorasyon trendlerine uyum sağladı. Ülkemizde daha çok 60′lı yıllarla birlikte anılan ahşap duvarlar, parlak cilaları ve koyu renkleriyle belirli bir dönemi simgelemektedir. Gelişen üretim teknikleri sayesinde günümüzde beyaz da dahil olmak üzere birçok farklı renkte sunulan ahşap duvar kaplamaları, mekanlara değer katan unsurlardan biri haline geldi. Doğal görünümün her geçen yıl dekorasyon dünyasında daha da popüler hale gelmesi, ahşap duvarların giderek daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Şık olduğu şüphe götürmez bir gerçek olan ahşap duvar panelleri; restoranlardan kafelere, otellerden gece kulüplerine, ofislerden mağazalara neredeyse her yerde kullanılmaktadır.

Ahşap duvar panellerinin tercih edildiği mekanlarda doğal bir görünüm oluşurken mekanda eski ve donuk bir görüntü oluşması da mümkündür. Bu etkinin kırılması ve ortamın eski görüntüsünün hafifletilmesi içinse tercih edilecek yüzeyin ne kadar ışık aldığının doğru belirlenmesi gerekir. Doğal ışık yönünden zaten fakir olan bir odanın tüm duvarlarının ya da tavanının ahşap panelle kaplanması odaya hem eski bir görünüm kazandıracak hem de mekanın çok kasvetli olmasına neden olacaktır. Ahşap duvar paneli uygulamalarıyla birlikte beyaz rengi kullanmak mekanın büyük oranda ferahlamasını sağlayabilir. Nötr renklerle bir arada kullanılan ahşap duvarlar mekana değer katacak ve dekorasyonun bir stil sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

Klasik ve Vintage tarz dekorasyonun bir bileşeni gibi görünen ahşap duvar kaplamaları aslında son yılların en gözde çağdaş mimari uygulamalarından biridir. Modern dekorasyon tasarımlarının yeni favorilerinden olan ahşap duvar panelleri, mekana kolay bir şekilde dekoratif bir etki katılmasını sağlamaktadır. Doğal eşya kullanımının her geçen gün biraz daha fazla değer kazandığı günümüzün dekorasyon trendlerinde duvarın tamamen kaliteli ahşap kullanılarak kaplanması, şüphesiz mekanın konsept bir şıklığa sahip olması demektir. Bu bağlamda ahşap duvar kaplamalarıyla birlikte çağdaş sanat eserlerini, dijital fotoğrafları ya da metal yüzeyli aydınlatma ürünlerini de bir arada kullanabilirsiniz. Mekanda farklı bir algı oluşmasını sağlayan bu tür uygulamalar ayrıca ahşap duvar kaplamalarının bilinen etkisinin de değişmesini ve ortaya farklı bir tasarım çıkmasını sağlayacaktır.

Mobilya takımlarında, perdeler de ve zemin kaplamalarında açık tonlara yer vermek mekanın boğulmaması açısından yararlı olacaktır. Donuk ve mat bir görünümün sıkıcı etkisinden kurtulmanızı sağlayan açık renkli eşyalar, doğal ışığın doğru kullanılması ile birlikte mekanın pozitif enerji yaymasına büyük destek verecektir. Ahşap duvar kaplamalarının etkisi, büyük oranda mekandaki doğal ve yapay aydınlatmayı doğru yönetmenize bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site is using the Seo Wizard plugin created by http://seo.uk.net/